Viniculture.pl – Blog o winie

Gál Tibor Cabernet Franc Eger 2005

Gál Tibor Cabernet Franc Eger 2005Producent: Gál Tibor

Szczepy: Cabernet Franc

Region: Eger

Kraj: Węgry

Rocznik: 2005

Pojemność: 75cl

Alkohol: 13%

Cena: ? PLN

Typ: czerwone, wytrawne

Sposób zamknięcia: Korek naturalny

Importer: Interwin

Miejsce zakupu: u producenta

Oko: ciemny, głęboki rubin.

Nos: wino dojrzałe, zdecydowanie gotowe do wypicia. 6 lat, to nawet powyżej średniej rynkowej, ale wciąż trzyma się dobrze. nie znajdziesz tu typowych dla Bordeaux świeżych malin. jest natomiast dużo czarnej, dojrzałej wiśni, śliwek i jeżyn. nie opędzisz się od myśli o spacerze po ściółce leśnej – nie da się. alkohol prawie niewyczuwalny, zintegrowany.

Usta: duża koncentracja i ekstrakt. pięknie ułożone, niezbyt agresywne (choć mocne) garbniki. ciało zdecydowanie muskularne. dobra kwasowość, beczka nie wystaje z boku (a 12 miesięcy spędziło w małych, lekko używanych barriques 220-300 litrów). zadowalająca długość. pić i nie narzekać!

Ogólnie: Jestem bardzo pocieszony. Ostatnio miałem okazję testować prawie wszystkie wina ze stajni Tibora Gála. Nie zaliczam tych przeżyć do mile wspominanych. Miałem wrażenie, że kostki dębowe będą się wysypywały z butelki zamiast wina. Dużo masła i wanilii, wyraźnie górujących nad pozostałymi elementami wina. Chardonnay wręcz można nożem nakładać na chleb w zastępstwie masła. Cabernet Franc to wspaniała niespodzianka i niespodziewany zwrot akcji. Jestem za tym winem. Jakość warta pieniędzy (myślę, że w Polsce to około 60 zł).

Exit mobile version