Czym jest wino?
Postawienie sobie pytania: „Czym jest wino?” wcale nie jest jakimś banałem, nad którym właściwie należy przejść do porządku dziennego. A zatem, w uproszczeniu, winem nie jest wszystko co ma napisane na etykiecie „wino”. Większości tym wymysłom brakuje więcej do wina niż do czegokolwiek innego…
Najkrócej rzecz ujmując można powiedzieć, że winem nazywamy to, co powstało w wyniku fermentacji soku z winogron. Na tym jednak poprzestać nie można. Powyższe stwierdzenie wcale nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą się Wam w tej chwili nasuwać. Jednocześnie dobrze zdajemy sobie sprawę, że wszystkiego nie można po prostu wytłumaczyć, opisać, pewne rzeczy należy poczuć. Właściwie o to w „tym wszystkim” chodzi. Przygoda się nie kończy w momencie zdobycia niezbędnej wiedzy. Ona się wtedy dopiero zaczyna!
Ta prosta definicja niestety wcale nie tłumaczy faktu, że na świecie powstaje tak wiele win, tak różnych jakościowo, różniących się aromatami, kolorami i oczywiście cenami. Jest wiele czynników, mających wpływ na ostateczny efekt, na to, co znajdujemy w butelce. Tym bardziej nie tłumaczy słów znanego dziennikarza i krytyka winiarskiego Jean-Mark’a Quarin’a „Nie można mówić o wielkich winach, ale o wielkich butelkach”. Sentencja ta wskazuje, że to samo wino z różnych partii, różnych roczników, w końcu po prostu różnych butelek, jest inne.
W tym miejscu należy też wspomnieć o rodowodzie rośliny, z której powstaje wino. Biologia rodzinę tę nazywa Vitaceae z rodzajem Vitis. Występują różne gatunki tejże roślin (labrusca, vinifera, ect.). Każdy zaś z gatunków posiada własne odmiany, które dziś nazywamy także szczepami. Szczeblem niżej są klony, powstające gdy odmiany przystosowują się do lokalnych warunków. W celu uzyskania odmian odpornych na choroby lub podniesienia wydajności instytuty czy też sami winiarze „produkują” krzyżówki; np. Zweigelt. Powstają też hybrydy, które są mieszankami pomiędzy używanymi gatunkami, jest to np. krzyżówka winorośli właściwej z amerykańską, rezultatem czego jest Vitis labrusca. Dziś dla uproszczenia można podać, że mamy do czynienia z dwoma typami winorośli: właściwa (Vitus vinifera) i amerykańska, zwana też winoroślą lisią (Vitis labrusca).