Świat wina wymaga pewnych inwestycji w sprzęt. Na szczęście są to inwestycje długofalowe, pod warunkiem, że będziemy sięgali po produkty dobrej jakości. Na wstępie, choć to może jest dla Was oczywiste, podkreślamy, że nie wszystkie przedmioty opisane w tym artykule są niezbędne do pełnego zadowolenia z obcowania z winem. Część z nich to produkty wykorzystywane bądź przez profesjonalistów, bądź też przez restauratorów.

Korkociągi.

Zaczynamy o jednego z najbardziej istotnych akcesoriów. Warto postarać się o dobry korkociąg. Nigdy nie nazywamy tego urządzenia otwieraczem, zawsze korkociągiem. Dlaczego jest tak bardzo istotny? Ponieważ może służyć długie lata, przyzwyczajamy się do osobistych sprzętów i na koniec należy podkreśli, korkociąg pulltex toledoże dobry korkociąg nigdy Cię nie zawiedzie; taki, który posiada dobrej jakości śrubę, będzie wygodny i poręczny, a wyciąganie korka nie będzie porównywalne z wyczynami konkursu na siłacza roku.

Przyjaciel kelnera – charakteryzuje się prostą budową, ergonomicznym kształtem. Posiada wbudowany nożyk do obcinania folii i przede wszystkim dwu stopniowy system umożliwiający wyjęcie korka bez większego trudu. Wymienione najważniejsze cechy powodują to, że jest ulubionym narzędziem pracy wielu kelnerów i sommelierów. Dziś coraz częściej można go spotkać w domach.

Korkociąg prosty – Ten najbardziej tradycyjny korkociąg w kształcie litery T wciąż jest stosowany przez konsumentów. Raczej nie wykorzystywany przez profesjonalistów ze względu na małą funkcjonalność. Obecnie w świecie wina niemal nie wykorzystywany wcale, traktowany jako ostateczność.

Korkociąg motylkowy – Jego podstawowa cecha to dwie dźwignie umożliwiające łatwe usunięcie korka, niestety najczęściej wyposażony jest w śrubę złej jakości, która może powodować uszkodzeniem korka.

Korkociąg dwu-fazowy – jego podstawową wadą jest stosunkowo duży rozmiar, do tego często posiada słabej jakości śrubę i brak nożyka. Plusem jest łatwość wyjmowania korka, niestety również często jest wyposażony w słabej jakości śrubę.

Korkociąg stacjonarny – właściwie nie spotykany w domach. Chyba, że ktoś z Was codziennie organizuje przyjęcia i otwiera po kilkanaście butelek na raz;) Zazwyczaj jest narzędziemy wykorzystywanym w restauracjach i barach, przymocowany na stałe do ściany bądź baru, umożliwia wyjęcie korka przy pomocy dwóch ruchów.

Korkociąg elektryczny – ten korkociąg to raczej gadżet. Najważniejszą wadą tego użądzenia jest fakt, że nie mamy wpływu na to, jak głęboko śruba wkręca się w korek, dlatego też łatwo doprowadzić do jego przebicia. Często są to produkty nie najwyższej jakości.

Korkociąg – pompka – jeśli chcecie zrobić wrażenie na znajomych robiąc mini show związany z otwieraniem butelki to trudno nie pokusić się o ten gadżet.

przyjaciel lokaja

Przyjaciel lokaja – bardzo rzadko spotykane urządzenie (zdjęcie po lewej stronie). Każda z restauracji powinna mieć takie coś na stanie. Jeśli spotkacie to u kogoś w domu,

to najwyraźniej Wasz znajomy posiada wszystkie sprzęty profesjonalnego winomaniaka;) Jego nazwa wiąże się ze złą sławą jaką jest otoczony.

Służy do usuwania starych lub po prostu wadliwych korków. Po podgrzaniu metalowych widełek mamy możliwość wniknięcia nimi między korek a szyjkę butelki w celu wyjęcia przeszkody. Skąd ta zła sława? Mówi się o tym, że taki sprzęt umożliwiał lokajowi wymianę zawartości butelki gorszym winem, bez konieczności przebicia korka. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt, choć jego wykorzystanie będzie raczej sporadyczne.

Obcinarki do folii – dostępnych jest wiele typów obcinarek. Powoli wychodzą z masowego użycia, ponieważ coraz więcej dobrej jakości korkociągów zaopatrzonych jest we własne nożyki, które są w pełni wystarczające jeśli chodzi o usuwanie folii z butelek.

Termometry.

Na rynku dostępne są dwa typy termometrów: analogowe (tradycyjne) oraz elektroniczne. Termometr pozwala nam dokładnie zmierzyć temperaturę podawanego wina. Ponieważ wino może być podawane w karafce, są i takie termometry, które przeznaczone są do karafek.

Chłodzenie wina.

Podanie wina schłodzonego w odpowiedniej temperaturze jest bardzo ważne. Równie ważne jest utrzymanie właściwej temperatury, najczęściej sprowadza się to do stworzenia odpowiednich warunków by wino nie ocieplało się. Do tego celu przeznaczonych jest szereg akcesoriów. Najbardziej podstawowym z nich jest klasyczny „cooler”, który wypełnia się mieszanką lodu i zimnej wody. Minusem takiego rozwiązania jest mokra butelka co powoduje odklejanie się etykiet i moczenie dłoni przy każdym nalaniu.

eisch_decanter

Ciekawszym rozwiązaniem jest chłodzący „rękaw” który przed użyciem trzymamy w lodówce lub zamrażalniku, następnie zakładamy na butelkę by schłodzić wino. Zaletą takiego narzędzia jest to, że utrzymuje ono odpowiednio długo właściwą temperaturę. Dostępne są również próżniowe naczynia trzymające butelkę w chłodzie lub cieple bez względu  od panującej temperatury otoczenia.

Nowym pomysłem na chłodzenie wina i utrzymywanie możliwie długo odpowiedniej temperatury są karafki ze specjalnymi „wkładami” w których umieszczamy pokruszony lód. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najbardziej cieszące oko, do tego bardzo efektywnie działające. Przykład takiej karafki znajdziecie na zdjęciu obok.

Szampan.

Znakomita większość akcesoriów związanych z podawaniem i otwieraniem szampana służy ułatwieniu jego otwarcia. Do wyboru mamy „gwiazdę szampańską” czy też szczypce, przypominające swym wyglądem dziadka do orzechów. Służą one do luzowania najbardziej opornych korków i dają nam szansę zapanowania nad korkiem, który jest umieszczony w butelce w której ciśnienie jest trochę większe niż w oponie potężnej ciężarówki. Nowatorskim narzędziem służącym do otwierania win musujących jest pokazany na obrazku „otwieracz”. Pozwala on na bezproblemowe otwieranie szampana bez zdejmowania tzw. „koszyka”, który zabezpiecza korek przed ucieczką. Sprawdzone przez nas, bardzo poręczne i skuteczne urządzenie. Na koniec należy wspomnieć o specjalnych korkach do szampana, których używa się w celu zapobiegania utraty jakże cennych bąbelków. Ten sprzęt warto mieć, tym bardziej, że nie wymaga dużych wydatków.

Czyszczenie szkła.

Choć te produkty mogłyby być opisane w dziale Szkło to jednak umieszczamy je w tym miejscu, jako zbiorze wszystkich dodatków. Wiecie już zapewne o tym, jak ważne jest utrzymanie szkła we właściwym stanie – czyste, wolne od zapachów szafki, bez zacieków.

stemgrip

By ułatwić życie wszystkim do naszej dyspozycji jest kilka różnych narzędzi, wszystkie bardzo skuteczne. Ponieważ jednak najczęściej i w największych ilościach myjemy kieliszki, to zaczynamy od nich właśnie. Generalnie nie polecamy czyszczenia kieliszków w zmywarce. Są dostępne specjalne wkłady do zmywarek (patrz zdjęcie obok), ale niestety nie na polskim rynku. Bardzo przydatne są specjalne elastyczne szczotki ułatwiające czyszczenie i osuszanie kieliszków. Same szczotki mogą być „prane” w zmywarce, więc ich użytkowanie jest bardzo komfortowe. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie specjalnej szczotki do czyszczenia karafki, której doprowadzenie do idealnego stanu – w zależności od jej kształtu – nierzadko graniczy z cudem (patrz zdjęcie po prawej). Alternatywą dla szczotek są zestawy malutkich kuleczek stalowych, które umieszczamy w karafce, dodajemy wody i powoli zakręcamy zawartością. W ten sposób kuleczki bardzo skutecznie usuwają resztki osadu lub zacieków które mogły pozostać na ściankach. Jednym z najprostszych rozwiązań jest zakupienie stojaka do osuszania karafki lub kieliszków. Taki sprzęt pozwala na cyrkulację powietrza w osuszanych akcesoriach, dzięki czemu minimalizujemy możliwość wystąpienia zacieków i soli wytrąconej z wody. Warto też zaopatrzyć się w specjalną ściereczkę wykonaną z mikrofibry. Dzięki niej będziemy w stanie osuszać i czyścić sprzęt nie zostawiając smug oraz niepożądanych pyłków której występują w trakcie czyszczenia zwykłymi ścierkami z włókien.

Aromaty.

To z pewnością jedno z najmniej istotnych akcesoriów dla osób zajmujących się winem. Najczęściej kupowane są na prezenty, a wykorzystywane w praktyce w celach edukacyjnych na szkoleniach i degustacjach. Można bagatelizować ich istnienie, ale jeśli ktoś z Was chce szybko i skutecznie nauczyć się rozpoznawania wad win (wiedza która jest po prostu niebędna) to nie ma lepszego sposobu.

Inne.

Na dobrą sprawę akcesoriów jest jeszcze całe mnóstwo, można wymieniać je niemal w nieskończoność. W kategorii „Inne” podajemy i omawiamy te najbardziej przydatne i spotykane.

* aeratory – jest to narzędzie pomagające nam w maksymalnym napowietrzeniu wina w trackie przelewania go z butelki do karafki. Zasadność jego stosowania jest uzależniona od Waszego podejścia do konieczności dekantacji. Są różne szkoły. Z pewnością zastosowanie go pomaga w szybszym otwarciu się wina.

* pompki do odsysania powietrza – to bardzo przydatny sprzęt. Nie tylko w gastronomii, także w naszych domach. Otwarcie butelki nie zawsze musi kończyć się jej spożyciem w całości. Dzięki pompce możemy odessać niepożądane powietrze ograniczając jego styczność z winem w butelce, dzięki czemu dłużej pozostanie ono we właściwym stanie. Możliwe jest zakupienie profesjonalnego sprzętu w tubce ze spray’em, który zawiera be

zwonny gaz zastępujący powietrze w butelce. Taki sprzęt nie jest dostępny w naszym kraju w regularnej sprzedaży.

* pierścienie no-drop – takie pierścienie są alternatywą do systemów no-drop montowanych w szyjce butelki. Mogą być zakładane na szyjkę w całości lub rozkładane na pół z magnesem. Niestety w Polsce najczęściej występują w tragicznej jakości. Zapobiegają spływaniu kropel po zewnętrznej części butelki zatrzymując je na filcowym materiale umieszczonym w jego wnętrzu.

* drop-stop – bardzo, bardzo przydatny sprzęt. Przede wszystkim dlatego, że naprawdę działa. Występuje w bardzo różnych wersjach. Bardzo polecamy jego wersję najprostszą, w formie kółka wykonanego z twardej folii, które zawijamy i wkładamy do szyjki butelki. Produkt wielokrotnego użytku.

pulltex-identity

* „etykiety” – małe, najczęściej kartonowe „zawieszki” na butelkę. Są bardzo pomocne dla każdego

kto posiada swoją piwniczkę. Gdy przechowujemy butelkę w pozycji horyzontalnej, to jej etykieta najczęściej jest niewidoczna. Dzięki takim zawieszkom łatwo znajdziemy poszukiwaną butelkę.

* oznaczenia kieliszków – jak to pokazuje zdjęcie obok, taki gadżet pomaga w szybkim odnalezieniu swojego kieliszka. Idealny przyrząd dla wszystkich urządzających imprezy, gdzie króluje wino.

* podstawka pod butelkę – po prostu podstawka;) zastosowanie jej ma uzasadnienie stricte estetyczne. Czasem pozwala uniknąć zaplamienia lub zamoczenia obrusu.

Wszystkie z możliwych akcesoriów nie zostały opisane w tym dziale, ponieważ część z nich jest opisana w innych działach takich jak Piwniczka czy Szkło. Zapraszamy do odwiedzenia również tych miejsc.