Nazywam się Maciek Gontarz i „zajmuję się” winem od 2001 roku. Na początku zaczynałem w branży winiarskiej; prowadziłem sklep, zajmowałem się szkoleniami, pracowałem u jednego z polskich importerów. Tak się zaczęło i trwa do dziś, choć w innej formie, bo już nie pracuję w branży. Po drodze miałem okazję pracować na deskach jako sommelier w jednej z warszawskich restauracji – bezcenne doświadczenie, które zmieniło mój sposób patrzenia na wino.

W 2006 roku wpadłem na pomysł uruchomienia strony internetowej www.viniculture.pl – to miejsce mające na celu budowanie kultury picia wina w Polsce. Teksty są głownie moje, ale co jakiś czas publikuję teksty przesłane przez innych. Jest bez zadęcia i niepotrzebnego patosu (mam nadzieję).

2012 rok był przełomowy. Wraz z kilkoma ciekawymi osobami z brażny winiarskiej, odpaliłem Winicjatywa.pl – dziś to jedno z największy portal o winie w Polsce.

Kolejny projekt, który udało się zrealizować wraz z Tomaszem Koleckim i Andrzejem Strzelczykiem to przedsięwzięcie pod nazwą Pracownia Wino – miejsce, w którym możecie zdobyć wiedzę, poznać ciekawych ludzi i przede wszystkim – spróbujecie wspaniałych win, bez których „uczenie się wina” jest rzeczą niemożliwą. W tzw. międzyczasie miałem okazję pracować jako sommelier, najpierw w „La Rotisserie” zapoznając się z tajnikami pracy w zawodzie pod okiem Andrzeja Strzelczyka, następnie jako Head Sommelier w „L’enfant Terrible” – gdzie zbudowałem całą kartę win i zajmowałem się obsługą gości.

Byłem członkiem jury konkursu Grand Prix Magazynu Wino oraz innych konkursów winiarskich, organizuję degustacje, spotkania i szkolenia. Byłem pierwszym polakiem uczestniczącym w European Wine Bloggers Conference (Wiedeń 2010), a w międzyczasie kształcę się w Wine and Spirits Education Trust.

Tu znajdziesz zasady, którymi kieruję się „prowadząc” bloga. 

Jeśli masz jakieś pytania lub jesteś zainteresowany współpracą, zapraszam do kontaktu.