Johann Reinisch nie żyje, zmarł w wieku 57 lat

Johann Reinisch był osobą, która wraz z innymi winiarzami pracowała nad odbudową reputacji austriackich win, która podupadła po skandalu z 1985 roku. Johann czuł w kościach problemy, ponieważ rok wcześniej przeżył starcie z winiarzami z Thermenregion, gdy odkrył, że wina są mieszane z gorszej jakości winami Węgierskimi.

Jego rola była również bardzo istotna w procesie transformacji winiarstwa austriackiego polegającej na rozpoczęciu produkcji win czerwonych. Rodzinny region Reinisch’a – Tattendorf – zawsze był uznawany jako taki, który ma większy potencjał dla win czerwonych niż białych. Już na początku XIX wieku, producent win musujących Schlumberger zasadził odmianę Cabernet Sauvignon w Bad Vöslau.

Johanneshof - Familie Reinisch

Johann Reinisch urodził się w 1952 roku. W jego rodzinie istniały zaczątki tradycji uprawy winorośli jeszcze z lat dwudziestych. Siedliskiem od zawsze był Tattendorf, kilkanaściekilometrów od Wiednia, charakteryzuje się żwirową glebą i znany jest z czerwonych win: Vöslauer były ulubionym napojem alkoholowym męskiej części Wiednia, podczas gdy panie preferowały słodki i biały Gumpoldskirchner.

Ojciec Johanna zajął się winiarstwem w 1958 roku koncentrując się na czerwonych odmianach winorośli, głównie na Pinot Noir oraz St. Laurent; lokalnym szczepie, który ma potencjał do produkcji win porównywalnych z Burgundami. W 1965 roku otworzyli swoją trattorię przy winnicy w której ich wina były podawane to dań przygotowanych własnoręcznie z własnych zasobów.

Gdy w 1972 roku przejmował biznes od swego ojca, winoroślą obsadzonych było 6,2 hektara ziemi (15 akrów). W momencie wybuchu skandalu w połowie lat osiemdziesiątych interes rodziny Reinisch’ów opierał się już o 18 hektarów. Do roku 2009 powierzchnia winnic rozrosła się do 40 hektarów.

W 1975 roku zmieniono nazwę biznesu na Johanneshof. Reinisch był zwolennikiem innowacji. W pewnym momencie wyprodukował ciekawe wino w stylu sherry, poprzez utlenienie szczepu Blauer Portugieser, poprzez przenoszenie ich z beczułki do beczułki, w podobny sposób jak to ma miejsce w przypadku hiszpańskich win solera. Obchodził również listopadowe święto Jungwein, którego odpowiednikiem jest Beaujolais Nouveau.

Zawsze chciał robić rzeczy nowe i inne niż wszyscy, szczególnie dla Vöslauer: wino czerwone z odpowiednią zawartością tanin dojrzewające w małych dębowych beczułkach produkowane z Cabernet Sauvignon i Pinot Noir. Wyprodukował również bardzo dobre Chardonnay w tzw. „międzynarodowym stylu”.

Jego pierwszą miłością był Cabernet, ale z biegiem czasu przechodził na stronę Pinot Noir i St. Laurent. Był znany w swoim regionie Thermenregion jako winiarz, który zawsze produkował równe i dobre wina, nawet w słabszych rocznikach.

Johann Reinisch zostawił żonę i trzech synów, z których najstarszy kontynuuje tradycję winiarską. Zmarł 28 maja 2009 roku, śmiercią nagłą w wyniku wypadku na swoim gospodarstwie.

Źródło: TimesOnline.co.uk