Książka dla dzieci o winach wygrywa nagrodę


Estornino_Saturnino

Estornino Saturnino

Wydana w Hiszpanii, książka dla dzieci o sztuce produkcji wina, wygrała nagrodę na najlepiej zilustrowaną publikację na temat wina.

El Estornino Saturnino en la Tierra del Vino (Mroczny Szpak w krainie wina), tak brzmi jej tytuł, napisana została przez Judith Sáenz de Tejada. Nagroda została zdobyta w Paryżu, na początku poprzedniego miesiąca w trakcie Gourmand World Cookbook Awards 2009.

Książka nakreśla rok z życia winnicy, widzianej oczyma rannego szpaka, który ustał uratowany i przygarnięty przez jednego z winiarzy z regionu Rioja.

Szpak towarzyszy winiarzowi, Ponciano, w trakcie przycinania krzewów, pączkowania, oprysków siarką oraz na końcu samych zbiorów. Ostatecznie nasz bohater opuszcza region Rioja przyłączając się do swoich migrujących współbraci w ich drodze do Afryki.

Autorka porzuciła swoją pracę w Madrycie gdzie była restauratorem sztuki, na rzecz życia w regionie Rioja. Tam pisze książki i pracuje w firmie zajmjącej się podróżami które mają na celu promocję wina i kultury regionu.

W wywiadzie dla lokalnej gazety DiarioVasco mówi: „Moim zdaniem, mieszanka wina i kultury jest częścią patrzenia na świat i życie w sposób wyrażający naszą miłość do przeszłości, do ziemi i ludzi”.

Książka, która została wydana przez winnicę Dinastia Vivanco i centrum kultularne regionu, została również umieszczona na liście nominowanych do nagrody na najlepszy tytuł winiarski roku.

Zapowiadane jest szybkie ukazanie się wersji angielskiej.

Polskie zapewne nie ukaże się nigdy :/ [przyp. red.]

Źródło: Decanter.com