Czym skutkuje brak seksu?

Ten news to trochę hardcore, ale w końcu do odważnych świat należy. Dzięki takim opracowaniom chyba nigdy nie przestanę się dziwić temu, czym czasem naukowcy się zajmują. Obrazek zamieszczony poniżej już obiegł internet związany z winem nie tak dawno temu. Mam nadzieję, że już go widzieliście. W skrócie postaram się wyjaśnić czym skutkuje brak seksu, ale tylko i wyłącznie w odniesieniu do winorośli;) To wbrew pozorom bardzo ciekawy temat, prezentujący kompletnie nowatorskie podejście do nauki o winorośli.

Pan Sean Myles z Uniwersytetu Cornell’a opublikował wyniki swoich badań nad genetyką winorośli W skrócie sprawa sprowadza się do tezy, że do tej pory ludzie twierdzili, iż istnieje kilka różnych rodzin tej rośliny, okazuje się natomiast, że są one na tyle mocno ze sobą powiązane, że de facto jest to tylko jedna rodzina.

„Dlatego też Merlot jest ściśle związany z Cabernet Franc, który jest rodzicem Cabernet Sauvignon, którego to innym rodzicem jest Sauvignon Blanc, córka Traminera, który jest protoplastą Pinot Noir, rodzica Chardonnay”. Trochę zabawne jest mówienie o winorośli w ten sposób, ale nauka jest bezlistosna.  Zatem brak „seksu” – krzyżowania się różnych odmian, powoduje to, że nie są tworzone nowe genomy, czerpiące z DNA tak matki, jak i ojca.

Wniosek ostateczny jest następujący – przyjdzie czas, kiedy prawo zakarze używania różnego rodzaju chemikaliów w winnicach, które dziś pomagają w walce ze szkodnikami i chorobami krzewów. Wtedy, choć to rozwiązanie kosztowne, niektórzy winiarze być może zdecydują się na sięgnięcie do genetyki, by stworzyć „idealną” winorośl. Życie stanie się łatwiejsze i bogatsze.

Tylko… czy o to chodzi w życiu?

Zainteresowanych odsyłam do źródeł podanych poniżej.

Więcej informaji na NYTimes.com.

Tutaj natomiast pełny raport PNAS.org. (format PDF)