Mauros Antigos DOC Vinho Verde 2010

Muros Antigos DOC Vinho Verde 2010Producent: Anselmo Mendes

Nazwa: Muros Antigos

Szczepy: Alvarinho, Loureiro

Region: Vinho Verde

Kraj: Portugalia

Rocznik: 2010

Pojemność: 75cl

Alkohol: 12%

Cena: 33,45 PLN

Sposób zamknięcia: Korek naturalny

Importer: Atlantika

Miejsce zakupu: Lecrerc (Ursynów, Warszawa)

Oko: jasna cytryna, klarowne, bez nawet najmniejszych bąbelków, które wszak często spotykane w Vinho Verde.

Nos: świeże, warzywne, orzeźwiające. więcej tu kwaśnych, niż słodkich cytrusów, zaryzykuję stwierdzenie, że wyczuwalny jest koper włoski. uwielbiam wręcz takie wina. głównie za to, że niczego nie udają, takie właśnie jest – przedstawiciel gatunku. bardzo fajne. bardzo ładnie zintegrowany i ukryty alkohol.

Usta: świeżość trwa. nie ma tu złożoności, struktury i jakiegoś zalotnego uśmiechu w naszą stronę, ale ciężko tego oczekiwać od 90% Vinho Verde. trochę cukru resztkowego daje posmak słodyczy, ale zaraz przychodzi pobudzająca kwasowość. końcówka się zmienia w delikatnie przyprawowo-gorzką. daje dużo przyjemności, z pewnością do dobrej sałaty (może z ostrym sosem) lub owoców morza – będzie idealne.

Ogólnie: to nie jest okazja jeśli chodzi o relację ceny do jakości, ale trzeba przyznać, że to bardzo porządne wino, godne swoich pieniędzy. to wino jest takie… zupełnie nie nudne – można się nim cieszyć do ostatniej kropli. należy wręcz dodać w tym miejscu, że Pan Anselmo Mendes to jeden z lepszych winemakerów w regionie. polecam sięgnięcie po jego wina z wyżej półki (droższe również) – warto.