Nowe regulacje winiarskie Unii Europejskiej wchodzą w życie

Nowe regulacje prawne Unii Europejskiej z mocą wchodzą w życie, rozpoczynając nową erę winiarstwa Europejskiego.

Gorąco obserwowane i komentowane plany – uzgodnione przez ministrów rolnictwa w 2007 roku – mają na celu unowocześnienie handlu winem pochodzącym z krajów UE i dają możliwość poprawienia swojej konkurencyjności w obliczu wyzwania jakie rzuca tym winom Nowy Świat.

Reforma również zaowocuje nowy, łatwiejszym prawem związanym z etykietami. Od 1 sierpnia, wszystkie etykiety będą mogły zawierać informację na temat użytego szczepu oraz rocznika. Francuski system A.O.C. zostanie zmieniony na A.O.P (Appellation d’Origin Protegée), natomiast odpowiednikiem dotychczasowego Vin de Pays będzie I.G.P (Indication Geographique Protegée).

Mariann Fischer Boel, Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiedział: „Państwa członkowskie mają doskonałą okazję to zbudowania międzynarodowej sławy win Europejskich na świecie w oparciu o najnowsze postanowienia. Głęboko wierzę, że ten ruch jest punktem zwrotnym w historii branży winiarskiej”.

Pieniądze obecnie wykorzystywane do dofinansowania przedsięwzięć związanych z destylacją, zostaną przekserowane na potrzeby promocji wina oraz modernizację winnic i ich piwnic.

Od roku 1990 do 2008 według badań OIV udział win Nowego Świata w rynku wzrósł z 3% do 30%.

Więcej na ten temat będzie można przeczytać w wersji drukowanej Decanter, która niedługo będzie wydana. Z pewnością będziemy Was informowali o wszystkim na bieżąco!

Źródło: Decanter.com