Winne Wtorki #7

Weingut Norbert Bauer Gruner Veltliner 2009 Alte Reben, Weinviertel DAC, AustriaProducent: Weingut Norbert Bauer

Szczep: Grüner Veltliner

Region: Weinviertel DAC

Styl: Alte Reben (stare krzewy)

Kraj: Austria

Rocznik: 2009

Pojemność: 75cl

Alkohol: 13,5%

Cena: 51 PLN

Sposób zamknięcia: Nakrętka

Importer: ARDI Roman Dąbrowski

Miejsce zakupu: Winnice Południa (al. KEN, Warszawa).

Oko: Klarowne, bardzo delikatnie słomkowe, bardzo jasne.

Nos: Skomplikowana sprawa. Chciałoby się rzecz – takie jabłka, prosto ze wsi, niezbyt dojrzałe. Ale to nie wszystko. Taki faktycznie jest pierwszy nos. Cierpliwi dostają więcej. Czym jest owo „więcej”? Przyjemne muśnięcie masła, pestka brzoskwini i delikatna nuta wanilii.

Usta: W swoim życiu miałem okazję próbować naprawdę dużej liczby Grünerów i nie ukrywam, że mega fanem tego szczepu nie jestem. Zazwyczaj te wina – jak na mój gust – są pozbawione ciała i struktury, do tego ich krótkość nie pozwalała mi się w nich zakochać. A tutaj mamy fajną niespodziankę. Super budowa. Zero cienizny i jakiejś ulotnej przyjemności. Przede wszystkim trwa i nie kończy się zaraz po rozpoczęciu. Do tego jest pełne i okrągłe, z dobrym poziomem kwasowości. Papierówkowo-maślane, sama przyjemność. Końcówka jest lekko ostra, przyprawowo-pieprzowa.

Ogólnie: Czy poleciłbym to wino? Tak, jak najbardziej, zapłaciłbym za nie 51 zł raz jeszcze. Dodatkowo mamy tu zaskakujący poziom alkoholu, który udało się uzyskać w tak chłodnym regionie jak Weinviertel. Przy dobrze schłodzonym winie (10°C) alkohol jest niewyczuwalny. Jako ciekawostkę polecam stronę internetową importera. Niestety na stronie producenta znajdziemy niewiele więcej informacji.

Pozostałych opisów tego wina szukajcie na stronach i blogach pozostałych winnych wtorkowiczów.

Jongleur
Środkowa półka
Nasze wina
Winniczek
Kontretykieta
Sstar raz, i dwa
Białe nad czerwonym
Uncle Matt in Travel
Winne Przygody
Czerwone czy Białe