Zestaw win na święta od Winezja.pl

Na wstępie, Czytelnikom należy się coming out – pod koniec lutego dołączyłem do zespołu Winezja.pl. Zrobliśmy akcję z polskimi blogerami, ja do niej „dołączyłem” i sam wybrałem zestaw sześciu win, podobnie jak brać blogerska. Co z tego wyniknęło przekonacie się sami poniżej.

6 win w zestawie, 25% rabatu, warto czy nie?

6 win w zestawie, 25% rabatu, warto czy nie?

Zestaw 6ciu win

Ja wybrałem takie oto flaszki.

cava-rigol-brut

Cava Rigol Brut NV (sorry, bąbelki zawsze muszą być grane). Wielokrotnie podkreślałem, że jestem mega fanem cavy, głównie ze względu na relację ceny do jakości – w tych kryteriach niemal zawsze bije na głowę Franciacortę i Prosecco, czasem dorównuje Szampanom i wtedy też jest wyraźnie tańsza. Rigol Brut, to super bezpretensjonalny musiak, do trzech dyszek. Wyraźnie odświeżający, z dobrą kwasowością, ładnie ułożony. Są tu białe owoce, jest też mineralność. Ta rakieta nie leci w kosmos, ale daje dużo przyjemności.

hugel-gentil-alzace

Hugel Gentil 2012 Alsace AOC – nie można zapomnieć o Alzacji gdy się myśli o świątecznym stole (przynajmniej moim zdaniem). Pewnie lepszy będzie czysty riesling, ale ja postawiłem na wino, do którego mam sentyment – pierwsze etykiety których próbowałem, to był Hugel i Trimbach. Gentil to kupaż odmian: Sylvaner, Pinot Gris, Riesling, Gewürztraminer i Muscat. Wszystko tu jest na miejscu, dobrze zbalansowana kwasowość z ciałem, końcówka długa i odświeżająca z lekką goryczką. Dojrzała papierówka ładnie współgra z  Do wszelkiej maści lekkich sałatek świątecznych pójdzie w sekundę i rodzina  będzie prosiła o dokładkę.

joseph-drouhin-laforet-pinot-noir-bourgogne

Joseph Drouhin Laforet Pinot Noir 2011 Bourgogne AOC, powinien się sprawdzić z lekkimi wędlinami. Właściwie to nie powinien, ale sprawdzi się na bank. Maliny i truskawki przeplatają się w nosie z przyprawami korzennymi i mokrą ściółką leśną. Uwielbiam wina, o których mogę powiedzieć, że bije z nich soczysta owocowość. Dokładnie tak jest w tym przypadku. Lubię to.

esterhazy-zweigelt-burgenland

Esterhazy Zweigelt 2011 Burgenland. Jakoś do Austrii czuję sentyment, a sam zweigelt (to krzyżówka  sankt laurent i blaufränkisch) niejednokrotnie pozytywnie mnie zaskakiwał, więc dałem mu szansę. Nos pełny czerwonych, dojrzałych owoców, bardzo intensywny. Usta z dojrzałą czereśnią, długie, powabne i super pijalne. Dobrze ułożone, kwasowość bardzo dobrze pracuje z całością.

prunotto-fiulot-barbera-dasti

Prunotto Fiulot 2012 Barbera d’Asti DOCG, możemy się sprzeczać, ale dla mnie Piemont pasuje do wszystkiego. Barbera (aka Barbara) lubi uderzyć jeżyną, jagodą lub inną maliną i tak to się dzieje w tym przypadku. W ustach bardzo przyjemne z wyraźnymi nutami przetworów śliwkowych. Umiarkowanie intensywne z dobrym poziomem kwasu dla równowagi. Koniec wyraźnie przyozdobiony pikantnymi przyprawami.

candidato-tempranillo-vino-de-la-tierra-de-castilla

Candidato Tempranillo 2012 Vino de la Tierra de Castilla. To był strzał w ciemno, bowiem to wino ma u nas 92 oceny konsumentów z oceną 7,29 na 10, więc byłem bardzo ciekaw co się ludziom podoba. Już wiem. Wino jest bardzo intensywne, dominują tu słodkie śliwki i rodzynki. Całość dosyć mocno przykryta waniliową beczką z nutami świeżo palonej kawy. Taniny mocne, ale zaokrąglone dębiną. Kawał czerwonego mięsa na stole i 90% polskich konsumentów wina będzie mega zadowolona. To zupełnie nie moja bajka, ale jak na tempranillo za mniej niż trzy dyszki, to warto się skusić.

W tym miejscu znajdziecie zestaw win na wielkanoc z 25% rabatem. Wiem, że jako reprezentant Winezja.pl nie jestem w Waszych oczach obiektywny, ale moim zdaniem to dobry deal.

Lista blogów/stron, które również przygotowały dla swoich czytelników zestawy.

Winicjatywa.pl

DoTrzechDych.pl

Czerwone czy białe

EnoEno

Matching Food & Wine

Smacznego.