Királyudvar – Családi Birtok Szelekció – Tokaji – 2006

Királyudvar - Csaladi Birtok Szelekcio - Tokaji - 2006Producent: Királyudvar

Nazwa: Családi Birtok Szelekció

Kraj: Węgry

Region: Tokaji

Rocznik: 2006

Szczep: 100% Furmint

Zawartość alkoholu: 11,7%

Typ wina: białe, słodkie

Cena: ok. 30 €.

Sposób zamknięcia: korek naturalny.

Miejsce zakupu: bezpośrednio u producenta

Oko: jasno-żółte, przechodzące w złoto. Klarowne.

Nos: kwiaty lipy, na początku delikatne owoce cytrusowe. po chwili otwiera się i dostajemy granat kandyzowanych, tropikalnych owoców z akcentami miodowo-lukrecjowymi. złożone, nieoczywiste, zmieniające się. chciałoby się więcej takich win na co dzień.

Usta: Sauternes to wielkie wina słodkie, ja jednak nie potrafię się w nich rozkochać jak to ma miejsce w przypadku węgierskiego złota. ciągle powtarzam sobie, że jeśli inni chcą się nauczyć robienia światowej klasy białych win słodkich, to muszą jechać na Węgry. inaczej się nie da. wino genialne jeśli chodzi o balans słodyczy z kwasowością, pomimo przyzwoitej dawki cukru resztkowego (66 g/l) to nie wydaje się zbyt lepkie. żywe i zdaje się, że mogłoby jeszcze trochę poleżeć w butelce by doczekać się bardziej złożonych aromatów. struktura solidna, całość wzbogacona mineralną końcówką.

Dodatkowe informacje: Királyudvar to klasa sama w sobie. Ma tyluż zwolenników co i przeciwników. Ja należę do tych pierwszych, inni wyznają tylko Szepsego;) Więcej informacji na temat samego wina pod tym linkiem.