Businessman.pl o Bordeaux

Ostatnio więcej czasu poświęciłem na tzw. research w dziedzinie publikacji elektronicznych. Mam na myśli te wydawane na iPada. Ściągnąłem też Businessman.pl w którym to jeden z ostatnich tekstów poświęcony jest winom z Bordeaux. Chciałem przeczytać, ale zwątpiłem, gdy zobaczyłem ostatnią stronę, a konkretnie opis zdjęcia. Kliknijcie w obrazek poniżej, by poznać szczegóły.

Wina z apelacji Sauternes znajdującej się w Bordeaux są produkowane ze trzech szczepów – Sauvignon Blanc, Sémillon oraz Muscadelle. Tak więc jest wierutną bzdurą, że Sauternes to szczep winorośli. Do tego nie jest też prawdą, że wina Sauternes są półsłodkie. Jak najbardziej są to wina naturalnie słodkie. Kropka. Szkoda, że autor – Pan Stanisław J. Majcherczyk – nie zadał sobie minimanlnego trudu, jakim mógłoby być odwiedzenie strony internetowej Bodeaux.com i doczytanie o faktach, o których się pisze, które stają się na końcu fikcją.

Dlaczego wytykam ten błąd? Ano dlatego, że w Polsce magazyny o winie, blogi nie mają takiego dotarcia do konsumentów jak wyżej nakładowa prasa i różnego rodzaju magazyny.

No i jak już pojawia się rubryka związana z winem, to dobrze byłoby by przynajmniej nie wprowadzała konsumentów w błąd (nie wspomnę już o regularnej edukacji lub po prostu rzetelnym informowaniu czytelników).

Tak więc sytuacja w naszym kraju niestety wygląda tak, że brak dobrej jakości kolumn w wielu czasopismach, a jak się już pojawia „coś”, to od razu wychodzą takie kwiatki.

Na miejscu redaktora naczelnego Businessman.pl mi byłoby najzwyczajniej głupio i conajmniej pouczyłbym piszącego o wina…

Rzecz jasna, nie jest tak, że pojawiają się tylko słabe czy nie merytoryczne teksty, ale niestety zdarza się to często. I jeszcze większym problemem jest brak stałych rubryk o winie w dużej liczbie publikacji (wystarczy spojrzeć na to, co się dzieje na Zachodzie).