Casa Mariol Merlot Reserva 2006 Terra Alta

Nazwa: Casa Mariol

Szczep: Merlot

Region: D.O. Terra Alta

Kraj: Hiszpania

Rocznik: 2005

Pojemność: 75cl

Alkohol: 13%

Cena: ??? PLN

Sposób zamknięcia: Korek

Importer: Casa Mariol Polonia

Miejsce zakupu: próbkę otrzymałem od importera

Data degustacji: 30.05.2011

Oko: Purpurowe, z rubinowymi refleksami. Klarowne.

Nos: Otwarte, na pierwszym planie jeżyna z dojrzałą śliwką. Po chwili trochę marmolady, wyczuwalny cedr, dąb niezbyt narzucający się, co uwielbiam wręcz! Na końcu lekko skórzane. Te ostatnie nuty mogą coś sugerować odnośnie wieku wina, poza tym wybrzmiewa raczej tonami życia, nie zaś przemijania.

Usta: Taniny fajnie zaokrąglone przez beczkę, wiem, że przez beczkę, bo to reserva (24 miesiące w dębie), ale prawie wcale jej nie czuć. Zdumiewające wino Katalończycy z siebie wydali. Kwasowość na średnim poziomie, za to budowa wina porządna, zjadłbym do tego średnio krwisty stek z delikatnym sosem barbecue. Cierpliwi doczekają się ziemistości w ustach. Długości w skali od 1 do 10 daję 6. Bardzo ciekawe wino!

Ogólnie: To wino nie jest dostępne w sprzedaży detalicznej, możecie je dostać w różnych knajpach (głównie w stolicy). Z tego co się orientuję, to Merlot Reserva jest przedstawicielem najwyższej półki tego producenta i cena w restauracji to około 90 PLN. Importer pracuje nad możliwością sprzedaży wina w detalu poprzez knajpy. Jeśli miałbym szansę kupić taką butelkę za około 70 PLN w detalu, to uważam, że to rewelacja jeśli chodzi o relację ceny do jakości.