Winne Wtorki #9

Zenato Valpolicella Superiore 2008Producent: Zenato

Szczepy: Corvina Veronese, Rondinella, Sangiovese

Region: Veneto

Apelacja: Valpolicella DOC (Superiore)

Kraj: Włochy

Rocznik: 2008

Pojemność: 75cl

Alkohol: 13,5%

Cena: 49 PLN

Sposób zamknięcia: Korek naturalny

Importer: ???

Miejsce zakupu: Winnice Południa (al. KEN, Warszawa).

Oko: Rubinowe. Całkiem sporo osadu jak na 3 lata, ale niestety nie udało mi się dojść, czy producent filtruje wina czy nie, więc ciężko powiedzieć czy ten objaw to wada.

Nos: Bez elegancji i finezji, jest prosto. Czerwone owoce jak porzeczka czy wiśnia, trochę ziołowe momentami, z nutami wanilii.

Usta: Dosyć lekkie, bo taka zwykle Valpolicella jest, a dla mnie to minus, bo jakby brakuje mu ciała. Nawet 12 miesięcy w beczkach z dębu sławońskiego niewiele pomogło, poza tym, że taniny są zaokrąglone. Kwasowość dobrze współgra z beczką, tak więc powiedziałbym, że to przyzwoite wino. Powinno kosztować około 10 PLN mniej, wtedy bym nawet powiedział, że to fajne wino za godziwe pieniądze.

Ogólnie: Jakoś nie mogę dociec kto jest importerem tego wina, strona internetowa producenta pozostawia wiele do życzenia. Kupaż tego wina też nie jest jasny, jedni podają taki skład, jaki i ja wrzuciłem, inni dodają do niego jeszcze szczep Molinara.

Pozostałych opisów tego wina szukajcie na stronach i blogach pozostałych winnych wtorkowiczów.

Bordowe
Sstarwines #1
SStarwines #2
SStarwines #3
Winniczek
Do Trzech Dych
Jongleur
Białe nad Czerwonym
Środkowa półka
Czerwone czy białe?

 
 • Hello,
  W winniczku degustowaliśmy rok temu w pażdzierniku 2010 rocznik 2007 i wydawało mi sie wtedy, ze ma właśnie wiećej ciała niż standard. Zdecydowanie za to dobry balans pokrywa sie z 2008 jak widze. Do tej pory importowała to Bodega Marques ale nie wiem czy dekanter.pl teraz nie jest tez importerem Zenato. Co do ceny to dokladnie masz racje – 39 PLN jest cena uczciwa i tyle rząda dekanter.

  Pozdraiwam!!

  jeffyboy

  • @Jeffyboy – cóż. moja konkluzja jest tak naprawdę taka – w dobrej (relatywnie niskiej) cenie można dostać super BIAŁE wina z północnego-wschodu Włoch. Nawet białe Langhe potrafi dużo kosztować, więc kierunek wschodni jest wybrany dla białasów nie przez przypadek.

   Odnośnie Dekantera, to najwyraźniej zapomniało się im powiadomić konsumentów kto importuje Zenato… a tego, to chyba nawet Polskie chore prawo wymaga…
 • Pingback: Ca’ de’ Rocchi Valpolicella 2009 | Bordowe()

 • Niech lepiej ponaklejają etykiety, bo to może się dla nich bardzo kosztownie skończyć – wymóg prawny jest (zresztą słuszny, akurat w wypadku produktów importowanych). Swoją drogą, trochę słabo, że tak trudno znaleźć informację o jego polskim dystrybutorze:) Powinni się nieco bardziej postarać, skoro produkt w portfolio mają :p(http://www.dekanter.pl/produkt-wino/968/)

  • Żeby było ciekawej to powiem, że Winnice południa kupują to wino od Bodega Marquez;)

   A jeśli chodzi o prawo to z jednej strony jest idiotyczne, a z drugiej brak info nt. importera na kontretykiecie to malutkie uchybienie…