Weingut Max Ferd Richter – 2009 – Mosel – Classic Riesling

Weingut Max Ferd. Richter 2009 Mosel Classic RieslingProducent: Weingut Max Ferd. Richter

Nazwa: Riesling Classic

Szczepy: Riesling

Region: Mozela (QbA)

Kraj: Niemcy

Rocznik: 2009

Pojemność: 75cl

Alkohol: 11,5%

Cena: 62 PLN

Typ: białe, pół-wytrawne

Sposób zamknięcia: Zakrętka

Importer: Deliwina

Miejsce zakupu: Wine Corner (ul. Biały Kamień, Warszawa)

Oko: jasno słomkowa żółć, klarowne, z błyszczącymi refleksami.

Nos: Dużo słodyczy w pierwszym nosie (stosunkowo wysoka zawartość cukru resztkowego – 12.3 g/l). Dojrzałe brzoskwinie i agrest, potem świeża skórka mandarynki.  Po zamieszaniu zmiana scenerii – wychodzi wapień, słodka mirabelka zamknięta wyraźną naftą. Nie jest to film akcji, brak drugiego dnia, ale jednak nie jest to tandetnie proste American Pie.

Usta: Bogu niech będą dzięki, że Riesling ma dużo naturalnej kwasowości! Ten cukier byłby mnie zamęczył, gdyby nie zbawienny kwas  – po prostu soczyste. Usta lekkie, orzeźwiające, z miękką teksturą. Kolejną zaletą tego wina jest jego pijaność – 95/100. Niski alkohol, przez to wtopiony, uławia życie jeszcze bardziej. Długość vs. cena – zdaje egzamin.

Ogólnie: Ogólne wrażenie jest pozytywne, poza dwoma rzeczami. Po pierwsze (to bardzo subiektywne) jestem zmęczony naftą. Chyba mam uraz do branży petrochemicznej… Druga sprawa to cena. Nawet 50 pln w sklepie internetowym importera to ciut za dużo.  W kwestiach poznawczych – warto, jeśli lubisz Rieslinga. Aby się przezwyczaić – nie za bardzo.