Gál Tibor Cabernet Franc Eger 2005

Tagi

, , ,

Udostępnij na:

Gál Tibor Cabernet Franc Eger 2005Producent: Gál Tibor

Szczepy: Cabernet Franc

Region: Eger

Kraj: Węgry

Rocznik: 2005

Pojemność: 75cl

Alkohol: 13%

Cena: ? PLN

Typ: czerwone, wytrawne

Sposób zamknięcia: Korek naturalny

Importer: Interwin

Miejsce zakupu: u producenta

Oko: ciemny, głęboki rubin.

Nos: wino dojrzałe, zdecydowanie gotowe do wypicia. 6 lat, to nawet powyżej średniej rynkowej, ale wciąż trzyma się dobrze. nie znajdziesz tu typowych dla Bordeaux świeżych malin. jest natomiast dużo czarnej, dojrzałej wiśni, śliwek i jeżyn. nie opędzisz się od myśli o spacerze po ściółce leśnej – nie da się. alkohol prawie niewyczuwalny, zintegrowany.

Usta: duża koncentracja i ekstrakt. pięknie ułożone, niezbyt agresywne (choć mocne) garbniki. ciało zdecydowanie muskularne. dobra kwasowość, beczka nie wystaje z boku (a 12 miesięcy spędziło w małych, lekko używanych barriques 220-300 litrów). zadowalająca długość. pić i nie narzekać!

Ogólnie: Jestem bardzo pocieszony. Ostatnio miałem okazję testować prawie wszystkie wina ze stajni Tibora Gála. Nie zaliczam tych przeżyć do mile wspominanych. Miałem wrażenie, że kostki dębowe będą się wysypywały z butelki zamiast wina. Dużo masła i wanilii, wyraźnie górujących nad pozostałymi elementami wina. Chardonnay wręcz można nożem nakładać na chleb w zastępstwie masła. Cabernet Franc to wspaniała niespodzianka i niespodziewany zwrot akcji. Jestem za tym winem. Jakość warta pieniędzy (myślę, że w Polsce to około 60 zł).

 
  • „Ostatnio miałem okazję testować prawie wszystkie wina ze stajni Tibora Gála. Nie zaliczam tych przeżyć do mile wspominanych.A jak oceniasz Pinot Noir (niebieska etykieta)? Mam w piwniczce przywiezioną z Węgier butelkę z tego samego rocznika i to już chyba najwyższy czas ją otwierać ;)

    • O wiek wina zbytnio bym się nie martwił. Jeśli chodzi o zawartość, to jest dokładnie tak, jak napisałem powyżej, czyli jest słabo. Dużo beczki, zza której kwasowość nie może się przebić, by przynieść trochę ożywienia zmęczonym ustom. Wiele oczywiście zależy od preferencji, ja Egri i Pinot Noir oraz Chardonnay testowałem z osobami, którym odpowiadały tak bardzo zaokrąglone wina. Mi nie odpowiadają. W celach poznawczych zawsze warto;)